Skoro czytasz ten tekst, to pewnie właśnie się dowiedziałeś, że masz prawo do uzyskania obywatelstwa polskiego (jeśli jednak nie jesteś jeszcze pewien, możesz sprawdzić to za darmo tutaj). Czy staranie się o obywatelstwo polskie ma sens? Czy może Ci się do czegoś przydać? Spisaliśmy najważniejsze powody, dla których warto być polskim obywatelem, żebyś mógł podjąć właściwą decyzję.
1. Gdy masz obywatelstwo polskie – jesteś obywatelem EU.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej, stąd posiadanie obywatelstwa polskiego czyni Cię jednocześnie obywatelem UE. To samo dotyczy Twoich dzieci.
2. Możesz swobodnie podróżować po Europie i znacznie łatwiej po całym świecie.
Unijna dyrektywa o swobodnym przemieszczaniu się gwarantuje Ci wolność w podróżowaniu po krajach UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinie i Szwajcarii. Nie trzeba już wiz, jest mniej procedur, podróżowanie możliwe jest z dowodem osobistym, bez paszportu. Podać Ci więcej ułatwień? Proszę bardzo – dla obywateli UE są osobne bramki na lotniskach i nie ma kontroli na granicach wewnątrz UE.
Powyższe uprawnienia przysługują również towarzyszącym Ci w podróży członkom rodziny (małżonkowi, partnerowi, dzieciom i wnukom, rodzicom i dziadkom) niezależnie od tego, czy posiadają obywatelstwo UE. Podobnie, Twoje pobytowe uprawnienia obywatela UE rozciągają się na członków Twojej rodziny, którzy z Tobą mieszkają albo podróżują w tym celu.
Bycie polskim obywatelem poza UE również bywa korzystne, gdyż Polacy mogą podróżować do wielu krajów bez wizy. Poza tym są państwa, w których polski paszport znaczy więcej niż paszporty innych krajów.
3. Możesz mieszkać, gdzie chcesz, w obrębie UE.
Nie tylko podróżowanie jest łatwiejsze – możesz również mieszkać w każdym państwie UE bez żadnych ograniczeń.
4. Możesz pracować, gdzie chcesz, w obrębie UE.
Ogromną zaletą posiadania obywatelstwa polskiego jest możliwość pracy w każdym z 32 państw Unii Europejskiej, gdzie gwarantuje Ci się wynagrodzenie oraz warunki pracy na co najmniej takim samym poziomie jak dla obywateli kraju, w którym chcesz pracować.
Są jednak pewne ograniczenia, o których musisz wiedzieć; w niektórych państwach nie możesz pracować w służbie cywilnej oraz w polityce. Stąd, przed wyjazdem do kraju, w którym chcesz pracować, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy nie ma w nim obostrzeń dotyczących pracy.
5. Możesz prowadzić własną firmę.
Jeśli myślisz o prowadzeniu firmy w Polsce lub w UE, to staranie się o obywatelstwo polskie jest świetnym rozwiązaniem. Jako obywatel UE masz o wiele więcej możliwości, nie wspominając o dotacjach na rozpoczęcie i prowadzenie biznesu.
zdjęcie karen horton CC BY-NC
6. Jesteś traktowany jak każdy Polak
Skoro w Twoich żyłach płynie polska krew, to nie można cię traktować jak cudzoziemca. Z obywatelstwem polskim jest o wiele łatwiej. Takie rzeczy jak zakup samochodu czy nieruchomości, założenie konta bankowego lub wykupienie abonamentu na komórkę jest zdecydowanie prostsze. To oczywiste, że w Polsce żyje się o wiele łatwiej, gdy jesteś Polakiem.
7. Możesz korzystać z publicznych szkół
W Polsce jak i innych krajach UE szkolnictwo publiczne jest na bardzo wysokim poziomie. Jako obywatel polski masz prawo uczyć się i studiować. Możesz też korzystać z atrakcyjnych programów studiowania za granicą.
8. Bycie Polakiem to fajne uczucie!
Nie obiecujemy gruszek na wierzbie, jednak wiemy, że wielu naszych klientów z wielkim entuzjazmem przyjęło wiadomość o uzyskaniu decyzji o obywatelstwie polskim. Zobacz co napisali.
9. Nie grozi Ci deportacja.
Twoje prawa jako obywatela Polski i UE są chronione. Możesz się więc czuć bezpiecznie.
10. Zachowujesz swoje pierwsze obywatelstwo.
Przepisy dotyczące posiadania więcej niż jednego obywatelstwa różnią się w zależności od tego, jakie jest Twoje obecne obywatelstwo. Jednakże, w większości przypadków na Twoje pierwsze obywatelstwo nie wpłynie fakt, iż staniesz się Polakiem. Sprawdź jednak wcześniej prawo swojego kraju, zanim się zdecydujesz.
To w naszej opinii największe korzyści z uzyskania obywatelstwa polskiego. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub chciałbyś o coś zapytać, skontaktuj się z nami. Postaramy się odpowiedzieć najszybciej, jak to możliwe.
Pamiętaj również, że formularz do oceny Twojej sprawy jest darmowy i do niczego Cię nie zobowiązuje!