To już trzeci tekst na temat dokumentów potrzebnych do uzyskania poświadczenia obywatelstwa polskiego. Po omówieniu dokumentów na polskie pochodzenie i na pokrewieństwo czas na przyjrzenie się dokumentom, które same w sobie nie są w stanie być podstawą procedury, ale bardzo pomogą odtworzyć historię Twoich przodków.
Legitymacja Związku Polaków
W większości państw, gdzie Polacy są mniejszością, tworzone są Związki Polaków lub inne podobne organizacje. Ich zadaniem jest reprezentować interesy polskiej mniejszości przed lokalną władzą, podejmować społeczne akcje i w inny sposób wspierać i integrować polską społeczność za granicą.
Sam dokument nie może być podstawą dla uzyskania poświadczenia obywatelstwa, gdyż dla polskich władz nie jest ani dokumentem potwierdzającym tożsamość ani polskie pochodzenie. Niemniej jednak posiłkowo z innymi dokumentami może stanowić dowód na związki z Polską oraz polskie korzenie.
W archiwach rodzinnych szukaj dokumentów z napisem “Związek Polaków w ….”
Legitymacja Polskiej Wojskowej Misji Likwidacyjnej
Wielu polskich emigrantów było żołnierzami walczącymi poza granicami Polski podczas II Wojny Światowej. Co do zasady, dokumenty wojskowe są bardzo użyteczne, ponieważ jak już zostało wyjaśnione w poprzednim tekście, służyć w polskim wojsku mogli jedynie Polacy. Podobnie jest i tutaj, jednakże legitymacja nie może być jedynym dowodem na polskie pochodzenie w sprawie o poświadczenie obywatelstwa.
Mniejsza użyteczność legitymacji bierze się stąd, iż wszelkie dokumenty wydane za granicą Polski, czy to przez obce urzędy czy polskie organizacje na obczyźnie, nie są w pełni honorowane przez polskie władze. Głównie z tego powodu, że trudno jest potwierdzić dane, na podstawie których zostały wydane. Przykładem niech będzie polski paszport konsularny, który potrzebuje dodatkowej weryfikacji. Musimy mieć pewność, że paszport został wydany zgodnie z procedurami, i czy jego właściciel rzeczywiście był Polakiem. Trzeba bowiem pamiętać, że większość podobnych dokumentów była wydawana w niespokojnych czasach, kiedy to ludzie nie zawsze byli w stanie potwierdzić swoją tożsamość odpowiednimi dokumentami. Stąd ostrożne podejście polskich urzędników.
Zaświadczenie ws. otrzymania Virtuti Militari
Zanim przejdziemy do meritum, najpierw parę słów o tym, czym jest order Virtuti Militari.
Order Virtuti Militari to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe za wybitne zasługi bojowe podczas wojny. Jednocześnie jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej.
Stąd mamy dokument, który potwierdza męstwo polskich żołnierzy, gdyż tylko oni mogą otrzymać Virtuti Militari. Jeśli więc ktoś z Twoich przodków został odznaczony tym orderem to raz, że zaświadczenie można wykorzystać w sprawie o obywatelstwo a dwa, to wielki honor dla Twojej rodziny. Będzie również dla Lexmotion, jeśli zdecydujesz się powierzyć nam swoją sprawę.
Zaświadczenie o byciu jeńcem wojennym
Kolejny wojskowy dokument, który również może być użyteczny, podobnie jak poprzednie. W zaświadczeniu jest zapisane, że: “Niniejszym stwierdza się, że były jeniec wojenny ………., urodzony ………. w ………., Nr. Leg. PWX ……, na podstawie Zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 lipca 1945 o rozszerzeniu zakresu częściowej demobilizacji został bezterminowo urlopowany – z Polskich Sił Zbrojnych poza granicami Państwa z dniem 15 czerwca 1947 r.”
Powiązania są oczywiste – wymieniony w zaświadczeniu oficer był polskim żołnierzem, który walczył za granicą, stał się jeńcem wojennym, a następnie uwolniony, wrócił do Polski. Żeby być polskim oficerem musiał być Polakiem. I ta okoliczność jest tutaj kluczowa w sprawie o poświadczenie obywatelstwa polskiego. Jednak trzeba pamiętać, że sprawa sprawie nierówna. W innych przypadkach, może się bowiem okazać, że opisana w dokumencie osoba jest uwięzionym podczas wojny cywilem, który nigdy nie służył w wojsku, bądź był ochotnikiem w ruchu oporu. Stąd, trzeba się liczyć z tym, że urząd może być sceptyczny co do podobnych dokumentów, i dlatego lepiej mieć w ręce coś pewniejszego.
Polish Resettlement Corps Emigration/Repatriation Permit – Zezwolenie na emigrację lub repatriację.
Ostatni, ale nie mniej ważny dokument, dotyczył pozwolenia na wyjazd do innego kraju po II Wojnie Światowej. Historia związana z tym dokumentem jest ciekawa z uwagi na instytucję, która ten dokument wydawała. Chodzi o Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia. Został on utworzony przez brytyjski rząd w 1946 r. dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku brytyjskich wojsk, którzy nie chcieli bądź nie mogli wrócić do Polski. Pomimo wielkich zasług polskich żołnierzy podczas II wojny, konferencja w Jałcie doprowadziła do utworzenia w Polsce zależnego od Stalina komunistycznego rządu. Dlatego, walczący na zachodzie polscy żołnierze, lojalni wobec polskiego rządu na uchodźstwie, stanęli przed wyborem – wracać do Polski narażając się na represje czy zostać. Ostatecznie z około 250.000 żołnierzy, jedynie 105,000 zdecydowało się wrócić do Polski.
Podczas przeglądania starych dokumentów zwróć uwagę na następujące tytuły:
POLSKI KORPUS PRZYSPOSOBIENIA I ROZMIESZCZENIA
POLSKA SEKCJA PRZYSPOSOBIENIA I ROZMIESZCZENIA – A.T.S.
ZEZWOLENIE NA EMIGRACJĘ LUB REPATRIACJĘ
Mechanizm użyteczności tego zezwolenia, tak jak innych wojskowych dokumentów opiera się na zasadzie, że każdy kto służył w polskim wojsku musiał być Polakiem.
Masz jakieś inne dokumenty? Nie jesteś pewien czy są wystarczające do poświadczenie Twojego obywatelstwa polskiego?
Najlepiej przeczytaj nasz tekst o dokumentach potwerdzających polskie pochodzenie, które wystarczą do pozytywnego zakończenia sprawy. Jednocześnie skorzystaj z naszego darmowego testu dla potwierdzenia Twoich szans na obywatelstwo polskie. Następnie pokaż nam dokumenty, które znalazłeś. W odpowiedzi nasz doświadczony zespół zajmie się Twoją sprawą, szybko i profesjonalnie. Podejmiemy wszelkie działania, w tym również poszukiwanie niezbędnych dokumentów.