W poprzednim tekście Jak dostać obywatelstwo polskie – dokumenty na polskie pochodzenie, omówiliśmy dokumenty, które są bazą dla rozpoczęcia sprawy o polski paszport. Czas na kolejną grupę ważnych dokumentów – akty stanu cywilnego. Co prawda nie stanowią one samodzielnie podstawy dla prowadzenia sprawy, jednak pełnią tutaj równie ważną rolę. W wielkim skrócie, są dowodem na to, że jesteś częścią swojej rodziny.

W każdym państwie prowadzi się rejestr aktów stanu cywilnego, które stanowią niezbędne źródło informacji o społeczeństwie. Dla nas najważniejsze to: akty urodzenia, akty małżeństwa oraz akty zgonu. Funkcje wszystkich trzech są całkiem czytelne, dlatego skupimy się na tym jak je rozpoznać.

 

Akt Urodzenia

Dokument ten może mieć następujące nazwy: Odpis skrócony aktu urodzenia, Odpis zupełny aktu urodzenia, Wyciąg z aktu urodzenia, Świadectwo Urodzenia.

Istotnym walorem tego dokumentu jest zawarta w nim informacja o tym, gdzie i kiedy urodziła się opisana w nim osoba oraz kim byli jej rodzice.

Zastanawiacie się może, dlaczego akt urodzenia nie jest wystarczającym dokumentem do poświadczenia obywatelstwa polskiego. Jest tak dlatego, gdyż polski system prawny oparty jest na zasadzie krwi (ius sanguinis), co oznacza, że obywatelstwo nie zależy od miejsca urodzenia ale od tego czy rodzice (lub jeden z nich) byli Polakami. Więcej na ten temat w naszym tekście Uzyskanie obywatelstwa polskiego na podstawie prawa krwi (ius sanguinis)

Akt Małżeństwa

TTo bardzo ważny dokument, gdyż potwierdza istotną dla procedury informację o tym, że dziecko jest ślubne. Akt małżeństwa może mieć następujące polskie tytuły: Metryka Zawarcia Małżeństwa, Akt Ślubu, a także niemiecki – Heiratsurkunde. Wspominamy o niemieckiej nazwie w związku z tym, że Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. i do tego momentu była pod zaborami Prus i Austro-Węgier, gdzie językiem urzędowym był niemiecki.

Akt Zgonu

Podobnie jak wspomniane dokumenty, również akt zgonu zawiera istotne dla nas informacje: miejsce i datę urodzenia oraz status cywilny. Przykładowo więc – gdy mamy w ręce akty zgonu dziadka, akt małżeństwa rodziców i swój akt urodzenia – wówczas mamy idealnie udokumentowane pokrewieństwo na dwa pokolenia wstecz.

Podsumowując, akty stanu cywilnego nie są samodzielną podstawą do prowadzenia sprawy o poświadczenie obywatelstwa, jednak są niezbędne do wykazania pokrewieństwa. Jeśli nie posiadasz dokumentów tego typu oferujemy pomoc w ich odnalezieniu. Na temat podstawowych dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia procedury polecam poprzedni tekst. Wcześniej jednak zalecamy sprawdzenie swoich szans na polskie obywatelstwo w naszej darmowej ankiecie (jeśli oczywiście jeszcze tego nie zrobiłeś).