Brexit stał się faktem 23 czerwca 2016 roku. Dla zwykłych Brytyjczyków oznacza to niestety, że przywileje związane z obywatelstwem UE i posiadaniem paszportu Unii Europejskiej do których się już przyzwyczaili mogą całkowicie lub częściowo zniknąć. Chcemy. żeby jak największe grono ludzi było świadome co może w wyniku tego procesu stracić i pokazać szansę na zatrzymanie unijnego paszportu tym, którzy posiadają polskich przodków.

Polskie pochodzenie – jak sprawdzić czy można się starać o obywatelstwo polskie?

Ten artykuł adresujemy do potomków obywateli polskich, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii pomiędzy początkiem lat trzydziestych i końcem komunizmu w Polsce. Dzisiaj, Polacy są drugą największą mniejszością na Wyspach, ale wyobraźcie sobie, że we wrześniu 1939 roku było ich tylko 3500 w całym kraju!! To przez okropieństwa II Wojny Światowej populacja Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła dramatycznie. Po wojnie było nas 157 300 osób, z czego 30 000 w Londynie. Polacy szybko zżyli się z Brytyjczykami, wielu z nich zakładało rodziny, szybko otrzymywali obywatelstwo. Nabycie brytyjskiego obywatelstwa przez takiego przodka nie było jednak jednoznaczne z utratą polskiego! Jeżeli żaden z Twoich przodków (pradziadkowie, dziadkowie, rodzice) nie stracił w jakiś sposób obywatelstwa polskiego, to Ty również dalej je posiadasz, musisz jedynie wystąpić o jego poświadczenie. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce obowiązuje prawo krwi (jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej, pisaliśmy o tym temacie tutaj).

Mój dziadek był w RAF, czy mogę się starać o obywatelstwo polskie?

Wielu ludzi pyta nas co zrobić w sytuacji kiedy ich przodek był polskim żołnierzem, który walczył w Armii Brytyjskiej (Royal Air Force – RAF, Royal Navy jak również British Army). Prawdą jest, że obywatel polski nie może służyć w obcej armii, ponieważ automatycznie traci obywatelstwo. Jednakże w przypadku polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii należy zawsze sprawdzić sytuację, gdyż najczęściej ci żołnierze walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych, znajdujących się pod dowództwem Brytyjskim, co jest zupełnie inną sytuacją!
W bardzo ogólnym zarysie historycznym, po kapitulacji Francji w 1940, polski rząd i dowództwo sił zbrojnych RP rozpoczęły rekonstrukcję polskiej armii w Wielkiej Brytanii. Dlatego, mimo tego, że żołnierze przebywali w UK, walczyli ramię w ramię z poddanymi Jej Królewskiej Mości, dalej byli w Polskich Siłach Zbrojnych, ich obywatelstwo było niezagrożone.

Jakie dokumenty są potrzebne żeby starać się o poświadczenie obywatelstwa polskiego?

Na ten temat napisaliśmy dosyć obszerny przewodnik Jak dostać obywatelstwo polskie – Dokumenty, jest jednak kilka dokumentów typowych dla spraw prowadzonych dla klientów z Wielkiej Brytanii. Są one niesamowicie przydatne podczas procedury poświadczenia, a zarazem najczęściej posiadane przez Brytyjską Polonię, której przodkowie byli polskimi żołnierzami na Wyspach.

Wszystkie dokumenty powyżej zostały wydane w Wielkiej Brytanii i należą do awangardy dokumentów administracji wojskowej Jej Królewskiej Mości nie tylko ze względu na język, ale też ze względu na to, że są pełnoprawnymi polskimi dokumentami wojskowymi Głównej Komisji Likwidacyjnej Polskich Sił Zbrojnych.

Jeżeli nie posiadasz żadnego z tych dokumentów, a masz pewność, że któryś z Twoich przodków przeszedł taką drogę, polecamy skontaktować się z Army Personnel Centre (APC, Centrum Kadr Wojskowych), wystarczy użyć tego linku. To zdecydowanie najlepszy start do uzyskania obywatelstwa polskiego, pamiętaj jednak, że tylko członkowie najbliższej rodziny mogą wystąpić do tej instytucji o dokumenty, pełnomocnicy nie mogą tego zrobić. Jeżeli chcesz otrzymać dostęp do tych dokumentów, będziesz konieczne udowodnienie Twoich związków z przodkami przez akty stanu cywilnego.

Czy uzyskanie poświadczenia obywatelstwa polskiego jest trudne?

Nie, nie jest. Kluczowe jest, żeby wiedzieć, czy masz szansę na pozytywny rezultat. Dlatego wprowadziliśmy bezpłatny test, który to sprawdza. Jeśli potwierdzimy, że masz szansę na obywatelstwo polskie musisz jedynie zebrać dokumenty.

Obywatelstwo i paszport UE – co masz teraz a co zabierze Ci Brexit?

Wracamy do przywilejów jakie masz będąc obywatelem Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Jest tych plusów wiele, chociaż części pewnie nawet nie zauważasz. Możesz swobodnie podróżować po całej UE, mając w ręku jedynie dowód osobisty, masz osobne bramki na lotniskach, a procedury które Cię dotyczą są dużo mniej uciążliwe. Również możesz mieszkać gdziekolwiek chcesz w obrębie Unii Europejskiej. Nie musisz starać się o wizę, pozwolenie na pobyt, etc. Również praca i prowadzenie działalności gospodarczej jest łatwiejsze, tak samo jak wygodniejszy jest Twój dostęp do współnego, unijnego rynku, równych praw – na takich samych zasadach jak lokalni mieszkańcy. Być może brexit nie zabierze wszystkich tych przywilejów, ale myślenie, że wszystkie zostaną niezmienione jest absolutną naiwnością.

Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza że nasz test szansy na obywatelstwo polskie nic nie kosztuje!!

Skorzystaj z
Testu polskiego obywatelstwa

100% darmowy, szybki i pewny

Get started!